Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddburkar 12009400



*

nr 1200 9400


Kryddburkar

8 delar, "Blått band", Gefle. Höjd: 9-20 cm


Kondition: sprickor och krackelyrer

Utrop:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 augusti 2018
kl 18:37:57


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik krydburksset kryddburkar svensk keramik svenska keramiker
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8082 Frukter
    stengods, diverse, 18 st. Längd: 4-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 8026 Jardiniere
    Jugend, metall, glasinsats, med hänkel, Dia 21. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:31
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07




Ladda ner broschyr